Breaking News

Despre noi!

Titulatura oficială a  şcolii: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 17 BOTOŞANI

Adresa:

Şcoala este situată în Botoşani, pe strada Teodor Boyan nr. 2, telefon/fax 0231584124/0231586850,

e-mail scoala17btro@yahoo.com şi oferă servicii educaţionale comunităţii din oraşul Botoşani, având în vecinătate Şcolile nr. 6 şi 13 Botoşani.

Scurt istoric al şcolii:

Istoria şcolii a început la răscruce de lumi: cea a comunismului în prag de inevitabilă prăbuşire şi cea a democraţiei ce abia se înfiripa .

Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 17  şi-a început activitatea pe  27 noiembrie 1989. La acea dată, un număr de 1565 de elevi, grupaţi în 48 de clase (38 clase I-IV şi 12 clase V-VIII) erau îndrumaţi de un colectiv de 56 cadre didactice. Din prima echipă managerială a şcolii au făcut parte: director Ioan Mintici, profesor de geografie, director adjunct Corina Hruşcă, profesor de limba şi literatura română, director adjunct Mihail Burlacu,  profesor de limba şi literatura română.

An de an, conducerea şcolii, cadrele didactice, părinţii şi elevii s-au implicat  atât în procesul instructiv- educativ,  cât şi în îmbogăţirea bazei materiale, unitatea şcolară devenind ulterior, una de referinţă în judeţul Botoşani – ca dotare şi realizări, cu un corp didactic de elită şi cu o populaţie şcolară dedicată efortului propriu.

De peste 20 ani şcoala este sediu al unei instituţii de învăţământ universitar, găzduind Filiala Botoşani a Universităţii  „Petre Andrei” Iaşi, cu care colaborează în scopul formării profesionale a personalului didactic.